Duża Scena

Ferdydurke

Turteatern, Sztokholm (Szwecja)

Ferdydurke

Z recenzji:

(...) Przedstawienie wyróżnia pasja (dojrzało-niedojrzała) gry w Gombrowicza, która ze sceny udziela się również publiczności. Zachowanie rytmu między farsą, a powagą. Już już, widz sobie myśli, oni zaraz przegną i farsa przejdzie w wygłup, a tu nagle zmiana światła, muzyki, tonacji gry i nagle farsa nabiera innych sensów.

„Ferdydurke" jest powieścią o matematycznej strukturze, podzieloną na części, które stanowią zamkniętą całość. Inscenizacja Turteatern podąża śladem powieściowych części. Emma Broström w scenicznej adaptacji kondensuje tekst do kilku wątków.

Scenografia przedstawienia sama w sobie jest teatralnym znakiem, który oddaje główny motyw „Ferdydurke". Wszystko tu prowizoryczne, plastykowo-sztuczne, niedoskonało-obdrapane, chciałoby się użyć terminu gombrowiczowskiego, niegotowe czyli niedojrzałe. (...) Witolda gra świetnie Nils Poletti. Jego sposób gry, rodem z commedii dell´arte, ale z działającym hamulcem, sprawdza się doskonale w inscenizacjach tekstów Gombrowicza. Gombrowiczowskich postaci nie da się grać psychologicznie, są raczej znakiem, wyrazem pewnych stanów, charakteryzuje je powtarzalność gestów i słów. Przedstawienie Turteatern jest odważne i witalne, doskonałe aktorsko, ze świetnym przekazem tekstu. Gombrowicz inaczej, a jednocześnie w zasięgu wzroku. Idź do Turteatern, a sam zobaczysz.

Anna Nagorna, Poloniainfo.se, 20.03.2009

 

„Turteatern całą duszą stawia na Gombrowicza, każdą teatralną zagrywkę przeprowadza na najwyższych obrotach, bo to chyba najlepszy sposób na zyskanie nowych entuzjastów niesamowitej, nieskończenie bogatej twórczości polskiego pisarza."

Expressen


„Ferdydurke dostarcza silnych emocji. Bez wątpienia mamy do czynienia z teatralnym wydarzeniem nietuzinkowego formatu."

Tidningen Kulturen


„Mamy do czynienia z teatrem inteligentnym, intelektualnym, w którym nie brakuje jednak uczucia, bo jest go wręcz w nadmiarze."

Svenska dagbladet


"Turteatern pokazuje ile witalnej siły tkwi w tekstach Witolda Gombrowicza. Inscenizacja w reżyserii Erika Holmströma jest ambitna, pełna fantazji i w ścisłej symbiozie z antynaturalistyczną estetyką pisarza."

Dagens Nyheter

Event Properties

Event Date 22-10-2010 | 0:00
Capacity Unlimited
Registered 0
Individual Price Free
Location Duża Scena
Reżyseria
Erik Holmstrom
Adaptacja
Emma Brostrom
Muzyka i światła
Stefan Johansson
Scenografia
Markus Granqvist
Kostiumy
Siri Carlheim Gyllenskold
Charakteryzacja
Linda Sandberg

Nils Poletti

Witold

Jesper Feldt

Profesor Pimko, Miętus

Marie Ahl

Bladaczka, Pensjonarka, Ciocia

David Arnesen

Syfon, Parobek

Albin Werle

Hobek, Zygmunt

Emil Malmsten

Bobek

Stefan Johansson

Dźwięk - Ja

Sprzedaż biletów zakończona
Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design