Scena Kameralna
Czas trwania : 75 minut

Tancerz

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu

Tancerz
OPIS

Spektakl muzyczny na bazie Tancerza mecenasa Kraykowskiego W. Gombrowicza.

To opowieść o miłości, która czasem przybiera formę chorobliwej, obsesyjnej wręcz fascynacji drugim człowiekiem. Tancerz jest stalkerem, który wikła mecenasa w sieć zależności i zastraszeń, żeby zyskać nad nim władzę, żeby według swojego widzimisię ułożyć mu życie, żeby mu stale towarzyszyć, nawet w postaci kozła ofiarnego. Stalker nie rozumie słowa nie. Z butami wchodzi w świat mecenasa i go skutecznie demoluje. W spektaklu skupimy się na tym, co się dzieje w jego głowie. Nie do nas należy wydawanie diagnozy, czy to psychopata, czy też tylko bardzo samotny człowiek, na siłę szukający kontaktu z drugim człowiekiem, nie będziemy go oceniać, ale postaramy się zrozumieć. Mistrzem w opisywaniu ludzkich ułomności w ironicznej formie był Gombrowicz. To ciekawe, że już w jego czasach znano już zjawisko stalkingu. Z pewnością jednak dzisiaj mamy tego typu obsesyjnych relacji więcej. Tak więc Tancerz dziś ma rację bytu.

Przedstawienie TANCERZ w znakomitej reżyserii Kingi Dębskiej wykorzystuje przedwojenne piosenki o miłości w nowoczesnych aranżacjach Łukasza Matuszyka w interpretacji wspaniałych radomskich aktorów. Za choreografię odpowiada Anna Bosak, scenografię i kostiumy Natalia Kołodziej.

Reżyserka Kinga Dębska o spektaklu:

Nawiązanie w tekście Gombrowicza do „Księżniczki Czardasza" nasunęło mi pomysł, że możemy twórczo użyć różnych innych utworów, które będą opowiadały o miłości, obsesji, szaleństwie i uatrakcyjnią ten spektakl. Chciałabym, żeby to nie był spektakl hermetyczny, żeby dzisiejszy widz się w nim odnalazł, żeby się dobrze bawił, wzruszał i żeby coś w nim zostało.

Premiera: 7.02.2020

Event Properties

Event Date 12-10-2022 6:00 pm
Event End Date 12-10-2022 7:15 pm
Capacity Unlimited
Registered 0
Individual Price Free
Location Scena Kameralna
Reżyseria Kinga Dębska
Scenografia Natalia Kołodziej
Muzyka Łukasz Matuszyk
Choreografia Anna Bosak
Solówka RAP, słowa Mateusz Kocięcki

Danuta Dolecka

Myśli

Agnieszka Grębosz

Myśli

Natalia Samojlik

Doktorowa

Mateusz Kocięcki

Tancerz

Mateusz Michnikowski

Mecenas

Major Tomasz Kobrzycki

Ireneusz Pastuszak

Mateusz Paluch

Myśli

Jarosław Rabenda

Myśli

Please login to register for this event
Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design