Scena Kotłownia
Czas trwania : 35 minut

Pokój Jakuba

Pokój Jakuba
OPIS

„Pokój Jakuba” to próba przełożenia prozy poetyckiej „Sklepów cynamonowych” oraz fragmentów „Sanatorium pod klepsydrą” na język teatru. Jakub snuje w swoim pokoju marzenia o kształtowaniu materii oraz o manipulowaniu ludźmi, którzy jawią mu się jako manekiny, bezwolne, bierne, podatne na wpływy innych. Pośród zgiełku ptasich okazów, zatraca się w swoich pasjach, które udzielają się jego domownikom.

Teatr „Resursa” powstał na jesieni 2011 roku w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Tu działa, przygotowuje i prezentuje spektakle. Ma na swoim koncie 17 premier. Pierwszą premierę wystawił w maju 2012 roku - była to prapremiera sztuki "Diabły" Sebastiana Równego, radomskiego pisarza i dziennikarza. Teatr „Resursa” to formacja „miłośniczo-ochotnicza”, jak sami siebie określają jej aktorzy. W teatrze występują dorośli amatorzy, różnych zawodów i w wieku z rozpiętością ponad 50 lat. Najmłodszy aktor miał 8 lat, a najstarszy ma ponad 60. Razem tworzą teatr międzypokoleniowy. Aktualnie zespół tworzy 16 osób. Instruktorem zespołu od samego początku działalności jest Robert Stępniewski - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.

Zespół wielokrotnie występował na ogólnopolskich festiwalach w: Horyńcu-Zdroju, Szamocinie, Piotrkowie Trybunalskim, Stalowej Woli, Bielsku Podlaskim, Warszawie, Tychach i Siemianowicach Śląskich. Dwukrotnie został zauważony na jednym z najstarszych przeglądów teatrów amatorskich Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form - Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Na 34 Biesiadzie Teatralnej w 2013 roku, gdzie Teatr „Resursa” prezentował "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego", nagrodę indywidualną Brązową Misę Borowiny - za stworzenie zespołu wielopokoleniowego i dobór repertuaru - otrzymał opiekun zespołu Robert Stępniewski. Natomiast w 2014 r. na 35 Jubileuszowej Biesiadzie Teatralnej za rolę Stasia w "Wybryku" otrzymał wyróżnienie najmłodszy 8-letni aktor Teatru Resursa - Igor Stępniewski. W czerwcu 2016 r. na Festiwalu KONSTELACJE w Szamocinie Teatr „Resursa” zajął II miejsce ze spektaklem „Łysa śpiewaczka”. A na RELACJACH I Międzypokoleniowych Spotkaniach Teatralnych w Stalowej Woli Robert Stępniewski został wyróżniony za koncepcję reżyserską spektaklu „Trojanki”.

W 2017 roku „Audiencja” otrzymała II nagrodę i nagrodę publiczności na Festiwalu KONSTELACJE w Szamocinie, na Festiwalu RELACJE w Stalowej Woli Marcin Fortuna otrzymał nagrodę specjalną od Jana Peszka. Natomiast w Piotrkowie Trybunalskim podczas Trybuny Teatru zespół otrzymał główna nagrodę w kategorii dorosłych za spektakle „Pokój Jakuba” i Audiencja II”. We wrześniu 2017 r. Teatr „Resursa” brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Wędrowny wieszak” w Łucku na Ukrainie. Na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku Teatr „Resursa” otrzymał wyróżnienie honorowe za pracę zespołową. W 2019 roku Hanna Zembrzycka otrzymała wyróżnienie za rolę Adwokata w „Przekładańcu” Stanisława Lema na VI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA w Bielsku Podlaskim.

Teatr ma na swoim koncie 17 premier:

  • „Diabły” Sebastiana Równego (prapremiera),
  • „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego” wg Witolda Gombrowicza,
  • „Wybryk” wg juweniliów Stanisława Ignacego Witkiewicza,
  • „Dziewictwo” wg Witolda Gombrowicza,
  • „Szef wszystkich szefów” Larsa von Triera,
  • „Wspomnienia z miasta R” na podstawie prozy Bernarda Gotfryda, Grzegorza Bartosa i Marcina Kępy,
  • „Byłem cztery miesiące w Amsterdamie” na podstawie sztuk Teresy Opoki, Marka Modzelewskiego i Grzegorza Bartosa,
  • „Przygody Koziołka Matołka” wg Kornela Makuszyńskiego,
  • „Trojanki” Eurypidesa w adaptacji J.P. Sartre’a,
  • „Łysa śpiewaczka” Eugené Ionesco,
  • „Pokój Jakuba” wg Brunona Schulza
  • „Audiencja II” Bogusława Schaeffera (monodram)
  • „Kochanie, jutro zaczniemy od nowa” Grzegorza Bartosa
  • „Kryminalne tango” Elwiry Dzikowskiej
  • „Przekładaniec” Stanisława Lema
  • „Aniołek” wg Beaty Pawlak
  • „Indianin z Radomia” wg. książki Dariusza Rosiaka „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”

W 2020 roku w czasie pandemii zespół przygotował dwa e-spektakle „Balkony” według prozy Marcina Kępy i „Trzy bajki z królestwa Lailonii” na podstawie bajek Leszka Kołakowskiego.

Event Properties

Event Date 12-10-2020 5:00 pm
Event End Date 12-10-2020 5:35 pm
Capacity Unlimited
Registered 0
Individual Price Free
Location Scena Kotłownia
Screenplay writer, director
Autor scenariusza, reżyseria Robert Stępniewski
Scenography
Scenografia Marcin Fortuna
Music, musical arrangement
Muzyka, opracowanie muzyczne Mateusz Strzelecki
Sprzedaż biletów zakończona
Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design