Scena Kotłownia | wydarzenie towarzyszące
Czas trwania : 50 minut

XVI MFG Antypsy - instalacja/performance

XVI MFG Antypsy - instalacja/performance
OPIS

Antypsy (w antynaturze) to interdyscyplinarny projekt artystyczny Zbigniewa Bzymka i Kuby Falka, który powstał na bazie twórczej reinterpretacji fragmentów "Dziennika" Witolda Gombrowicza. Praca nad projektem rozpoczęła się podczas mikro- rezydencji w The Performing Garage w Nowym Jorku w 2022 roku, a następnie była rozwijana w ramach rezydencji artystycznej w Baryshnikov Arts Center w 2023 roku.

W obecnej odsłonię, artyści zaprosili do współpracy kostiumografa Marcina Kitty Kosakowskiego i członków zespołu Teatru Powszechnego w Radomiu, Izę Brejtkop i Mateusza Kocieckiego.

Antypsy (w antynaturze) opiera się na performowanej przez Falka prowokacji skierowanej zarówno do publiczności, jak i pozostałych wykonawców, na którą aktorzy mogą odpowiadać jedynie tekstami napisanymi przez Gombrowicza. Świat wydarzenia opiera się na zestawie zasad i projekcji wymyślonych przez Bzymka. To wyjątkowy intermedialny eksperyment łączący obszary instalacji artystycznej, sztuki performance i teatru performatywnego.

Zbigniew Bzymek, twórca wideo, filmu i teatru. Przez 14 lat był członkiem nowojorskiej grupy The Wooster Group - z którą stworzył wiele spektakli jako autor wideo scenicznego, performer i “resident filmmaker” grupy. Karierę zaczynał jako twórca wideo do siedmiu spektakli Krystiana Lupy. Jako reżyser i operator filmów eksperymentalnych pokazywał swoje prace na m.in. festiwalach Berlinale, Sundance i Locarno. W Polsce reżyserował projekty teatralne w Teatrgaleria Studio, Komuna Warszawa i Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Kuba Falk, artysta intermedialny i performer, tworzy i interpretuje „bodytales”, działania performatywne realizowane w różnych formatach, poprzez realizację których łączy pracę z tekstem i zainteresowaniami, zwłaszcza z obszaru myśli ekofeministycznej, mitologii i rytuałów. Posługuje się prowokacyjnym gestem, zestawiając praktykę paradygmatu troski z rzeczywistością technokratycznej dystopii. Brał udział w wielu rezydencjach w Europie i Stanach Zjednoczonych, w tym w rezydencjach w The Watermill Center i Baryshnikov Arts Center.

Marcin Kitty Kosakowski, artysta wizualny, absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Łączy w swojej praktyce artystycznej projektowanie odzieży z nowymi mediami, takimi jak AR, 3D i VR. Eksperymentuje z konwencjami artystycznymi, balansując na granicy kiczu i dekonstrukcji tradycyjnych wyobrażeń o mężczyźnie oraz ideałach męskiej estetyki. Jako autor kostiumów i wideo, współpracował przy licznych spektaklach teatralnych, realizując m.in. animacje do spektaklu „10 Odd Emotions” w Schauspiel Frankfurt oraz kostiumy VR do produkcji „New territory” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jego prace były prezentowane na wystawach międzynarodowych, w tym na Ars Electronica .ART Global Gallery oraz w Salonikach w Grecji. Stypendysta programu „Kultura w sieci” oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

W przedstawieniu użyte są światła stroboskopowe.

Event Properties

Event Date 10-10-2024 6:00 pm
Event End Date 10-10-2024 6:50 pm
Capacity Unlimited
Registered 0
Individual Price Free
Location Scena Kotłownia | wydarzenie towarzyszące
Please login to register for this event
Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design