Scena Kotłownia
Czas trwania : 35 minut

Pokój Jakuba

Pokój Jakuba

„Pokój Jakuba” to próba przełożenia prozy poetyckiej „Sklepów cynamonowych” oraz fragmentów „Sanatorium pod klepsydrą” na język teatru. Jakub snuje w swoim pokoju marzenia o kształtowaniu materii oraz o manipulowaniu ludźmi, którzy jawią mu się jako manekiny, bezwolne, bierne, podatne na wpływy innych. Pośród zgiełku ptasich okazów, zatraca się w swoich pasjach, które udzielają się jego domownikom.

Teatr „Resursa” powstał na jesieni 2011 roku w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Tu działa, przygotowuje i prezentuje spektakle. Ma na swoim koncie 17 premier. Pierwszą premierę wystawił w maju 2012 roku - była to prapremiera sztuki "Diabły" Sebastiana Równego, radomskiego pisarza i dziennikarza. Teatr „Resursa” to formacja „miłośniczo-ochotnicza”, jak sami siebie określają jej aktorzy. W teatrze występują dorośli amatorzy, różnych zawodów i w wieku z rozpiętością ponad 50 lat. Najmłodszy aktor miał 8 lat, a najstarszy ma ponad 60. Razem tworzą teatr międzypokoleniowy. Aktualnie zespół tworzy 16 osób. Instruktorem zespołu od samego początku działalności jest Robert Stępniewski - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.

Zespół wielokrotnie występował na ogólnopolskich festiwalach w: Horyńcu-Zdroju, Szamocinie, Piotrkowie Trybunalskim, Stalowej Woli, Bielsku Podlaskim, Warszawie, Tychach i Siemianowicach Śląskich. Dwukrotnie został zauważony na jednym z najstarszych przeglądów teatrów amatorskich Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form - Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Na 34 Biesiadzie Teatralnej w 2013 roku, gdzie Teatr „Resursa” prezentował "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego", nagrodę indywidualną Brązową Misę Borowiny - za stworzenie zespołu wielopokoleniowego i dobór repertuaru - otrzymał opiekun zespołu Robert Stępniewski. Natomiast w 2014 r. na 35 Jubileuszowej Biesiadzie Teatralnej za rolę Stasia w "Wybryku" otrzymał wyróżnienie najmłodszy 8-letni aktor Teatru Resursa - Igor Stępniewski. W czerwcu 2016 r. na Festiwalu KONSTELACJE w Szamocinie Teatr „Resursa” zajął II miejsce ze spektaklem „Łysa śpiewaczka”. A na RELACJACH I Międzypokoleniowych Spotkaniach Teatralnych w Stalowej Woli Robert Stępniewski został wyróżniony za koncepcję reżyserską spektaklu „Trojanki”.

W 2017 roku „Audiencja” otrzymała II nagrodę i nagrodę publiczności na Festiwalu KONSTELACJE w Szamocinie, na Festiwalu RELACJE w Stalowej Woli Marcin Fortuna otrzymał nagrodę specjalną od Jana Peszka. Natomiast w Piotrkowie Trybunalskim podczas Trybuny Teatru zespół otrzymał główna nagrodę w kategorii dorosłych za spektakle „Pokój Jakuba” i Audiencja II”. We wrześniu 2017 r. Teatr „Resursa” brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Wędrowny wieszak” w Łucku na Ukrainie. Na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku Teatr „Resursa” otrzymał wyróżnienie honorowe za pracę zespołową. W 2019 roku Hanna Zembrzycka otrzymała wyróżnienie za rolę Adwokata w „Przekładańcu” Stanisława Lema na VI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA w Bielsku Podlaskim.

Teatr ma na swoim koncie 17 premier:

 • „Diabły” Sebastiana Równego (prapremiera),
 • „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego” wg Witolda Gombrowicza,
 • „Wybryk” wg juweniliów Stanisława Ignacego Witkiewicza,
 • „Dziewictwo” wg Witolda Gombrowicza,
 • „Szef wszystkich szefów” Larsa von Triera,
 • „Wspomnienia z miasta R” na podstawie prozy Bernarda Gotfryda, Grzegorza Bartosa i Marcina Kępy,
 • „Byłem cztery miesiące w Amsterdamie” na podstawie sztuk Teresy Opoki, Marka Modzelewskiego i Grzegorza Bartosa,
 • „Przygody Koziołka Matołka” wg Kornela Makuszyńskiego,
 • „Trojanki” Eurypidesa w adaptacji J.P. Sartre’a,
 • „Łysa śpiewaczka” Eugené Ionesco,
 • „Pokój Jakuba” wg Brunona Schulza
 • „Audiencja II” Bogusława Schaeffera (monodram)
 • „Kochanie, jutro zaczniemy od nowa” Grzegorza Bartosa
 • „Kryminalne tango” Elwiry Dzikowskiej
 • „Przekładaniec” Stanisława Lema
 • „Aniołek” wg Beaty Pawlak
 • „Indianin z Radomia” wg. książki Dariusza Rosiaka „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”

W 2020 roku w czasie pandemii zespół przygotował dwa e-spektakle „Balkony” według prozy Marcina Kępy i „Trzy bajki z królestwa Lailonii” na podstawie bajek Leszka Kołakowskiego.

Event Properties

Event Date 12-10-2020 5:00 pm
Event End Date 12-10-2020 5:35 pm
Capacity Unlimited
Registered 0
Individual Price Free
Location Scena Kotłownia
Autor scenariusza, reżyseria
Robert Stępniewski
Scenografia
Marcin Fortuna
Muzyka, opracowanie muzyczne
Mateusz Strzelecki
Sprzedaż biletów zakończona