„Pokój Jakuba” - Teatr Resursa

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to święto formy, którą twórcy kreują na swój indywidualny sposób. Dlatego też łączy on rozmaite dziedziny artystyczne. Oprócz głównego konkursu na najlepszą realizację sceniczną dzieł Gombrowicza, widzowie będą mogli obcować także z różnorodnymi dziedzinami sztuki, będących szerokim polem do interpretacji twórczości Mistrza. Mnogość platform wyrazu artystycznego pozwala wciąż odkrywać jego fenomenalną twórczość na nowo poprzez sztuki plastyczne czy muzykę.

Rozpoczniemy i zakończymy Festiwal przy dźwiękach muzyki. Na scenie wystąpią nietuzinkowi artyści, lubiący bawić się formą, eksperymentować oraz zaskakiwać widza oryginalnym podejściem do muzyki. Doskonale wkomponowują się w ideę Festiwalu, w którym forma stanowi punkt wyjścia do wielorakiej interpretacji. 9 października, o godz. 19.00, na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Radomiu odbędą się dwa koncerty. Wystąpi ZDZISŁAW PIERNIK, wybitny tubista-wirtuoz i interpretator muzyki współczesnej. W duecie HATI, występując razem z Rafałem Iwańskim, bazują w swojej improwizacji na brzmieniach instrumentów akustycznych, zwłaszcza etnicznych z różnych stron świata oraz instrumentach preparowanych i obiektach z odzysku. To wyborna uczta dla tych, którzy chcą odkrywać muzykę na nową, raczyć się niecodziennymi i nieoczywistymi dźwiękami. Obok niego na scenie, tego samego wieczoru, będzie wybrzmiewać muzyka Jerzego Mączyńskiego oraz jego grupy „JERRY & THE PELIKAN SYSTEM”. Pierwszy album tego kolektywu ukazał się w kultowej serii wydawniczej „Polish Jazz”. Muzycy z okazji XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego przygotowali premierową kompozycję COSMOS. Będzie to niecodzienne zestawienie osób, instrumentów i energii. A na finał, 17 października o godz. 20.00, na Scenie Kameralnej, wystąpi TRIPLE FISH. Improwizowany koncert zatytułowany „KOSMOS CHAOS” inspirowany jest oczywiście twórczością Witolda Gombrowicza.

Niezwykła formą jest międzypokoleniowy TEATR „RESURSA” z Radomia, w którym występują dorośli amatorzy. 12 października, na Scenie Kotłowni, przedstawi on spektakl „POKÓJ JAKUBA”, będący próbą przełożenia prozy poetyckiej „Sklepów cynamonowych” oraz fragmentów „Sanatorium pod klepsydrą” Brunona Shulza. Autorem scenariusza i reżyserem jest Robert Stępniewski.

Na WYSTAWIE PLAKATÓW GOMBROWICZOWSKICH zaprezentowane zostaną prace finalistów i laureatów konkursu ogłoszonego przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, we współpracy z Wydziałem Kultury w Radomiu, Muzeum Gombrowicza we Wsoli oraz warszawskim Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jego zwycięzcą został Michał Batory – polsko-francuski artysta, tworzący plakaty dla największych sal koncertowych i teatrów, dla największych festiwali we Francji, w Polsce i w wielu innych krajach.

Na drugą część wystawy składają się prace finalistów i laureatów konkursu „Gombrowicz półwieczny”, zorganizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli przy współudziale Muzeum Plakatu w Wilanowie. Pretekstem ogłoszenia konkursu była pięćdziesiąta rocznica śmierci Witolda Gombrowicza.

Zapraszamy także do STUDIA FESTIWALOWEGO, w ramach którego odbywać się będą codzienne, pospektaklowe spotkania z twórcami. Poprowadzi je Robert Utkowski - poeta i literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, dziennikarz i scenarzysta, obecnie pracujący w Muzeum Witolda Gombrowicza, o. Muzeum Literatury w Warszawie.

Zachęcamy także do codziennej lektury GAZETY „FESTIWALOWEJ”, przygotowywanej przez uczniów radomskich szkół, którzy biorą udział w warsztatach dziennikarskich. Opiekę nad redakcją sprawuje pomysłodawca „Festiwalowej” Jarosław Basaj.

INFORMACJE O ARTYSTACH

ZDZISŁAW PIERNIK+

Zdzisław Piernik to wybitny tubista, solista, interpretator muzyki współczesnej. Współpracował z wieloma kompozytorami, jego zasługi dla promocji polskiej muzyki na świecie są niebagatelne. Rafał Iwański z duetu HATI eksploruje muzykę perkusyjną i improwizowaną, bazując na brzmieniu instrumentów akustycznych, głównie etnicznych z różnych stron świata. Obaj muzycy w swoich poszukiwaniach fenomenów brzmieniowych  chętnie sięgają po instrumenty preparowane oraz obiekty z odzysku.

Trio HATI & ZDZISŁAW PIERNIK ma koncie świetnie przyjęty wspólny album CD pt. "Avant-Garde out of Poland" (Requiem Records  / FINA, 2018). Razem występowali m.in. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (2017), na Festiwalu Muzykofilia w Toruniu (2018), na UnsoundFestival w Synagodze Tempel w Krakowie (2018).

JERRY & THE PELICAN SYSTEM+
TRIPLE FISH+
POKÓJ JAKUBA, Teatr „Resursa”, 12.10. PN. 17:00, Scena Kotłownia+
MICHAŁ BATORY+
ROBERT UTKOWSKI+
Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design