odwołane spektakle (Radom)

XVI Festiwal Gombrowiczowski za nami, ale my wciąż pozostajemy w gombrowiczowskim klimacie! Zapraszamy do udziału w warsztatach teatralnych, które odbędą się w dniach 6-8 listopada. Poprowadzi je dramaturg, reżyser Adam Sroka! 

Warsztaty zatytuowane są "Gombrowicz romantyczny" i powstały na podstawie dramatu "Ślub" Gombrowicza i innych ukrytych tęsknot literackich autora. Celem warsztatów jest odkrywanie motywów romantycznych w twórczości autora "Ferdydurke", zabawa teatralna strukturą jego dramatu, próba odczytania monologów Henryka nie jako wygłupu, lecz jako przewrotnego manifestu współczesności, teatralnego, odważnego, wciąż aktualnego. Warsztaty zakończą się performansem przygotowanym przez uczestników w trakcie 3 spotkań.

Uczestniczy warsztatów: studenci, licealiści, seniorzy, nauczyciele, aktorzy, dziennikarze.

Warsztaty prowadzi były dyrektor teatru, reżyser Adam Sroka.

  • Udział w warsztatach jest bezpłatny!

ADAM SROKA – reżyser teatralny, pisarz, scenarzysta filmowy. Urodził się w Krakowie (1959). Twórca wielu autorskich przedstawień. Ukończył teatrologię na UJ oraz Wydział Reżyserii PWST w Krakowie (1989). Dyrektor naczelny i artystyczny teatrów: im. J. Kochanowskiego w Opolu (1996-1999) oraz Powszechnego w Radomiu (2001-2007), dyrektor artystyczny Festiwalu - Premier Radom Odważny oraz Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w latach 2001-2007.

Ważniejsze realizacje reżyserskie: w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie: „Ptasiek” wg W. Whartona, „Taniec śmierci” A. Strindberga oraz „Wilk stepowy” H. Hessego; w Teatrze Ludowym w Krakowie: „Kolejka” W. Sorokina, „Silniejsza” A. Strindberga, „Wesele” S. Wyspiańskiego, „Sen Menaszego” I. Singera, „Ata-inne dźwięki” A. Sroki oraz „Symfonia lokatoris” A. Sroki; w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie: „Ogień w głowie” M. Mayenburga; w Teatrze Bagatela w Krakowie: „Epoka śmiechu” O. Horvatha oraz „Balladyna” J. Słowackiego; w Teatrze Dramatycznym w Warszawie: „Ptasiek” W. Whartona oraz „Sezon w piekle” A. Rimbauda; w Teatrze Rozmaitości w Warszawie: „Zestaw podróżny do śmierci” S. Sontag; w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu: „Wariaci na lodzie” A. Czechowa, „Dziady albo młodzi czarodzieje” A. Mickiewicza oraz „Kwiaty zła – zabawa wyśniona” Ch. Baudelairea; w Teatrze Powszechnym w Radomiu: „Romeo i Julia” W. Szekspira, „Ślub – akt podróżny” W. Gombrowicza, „Kordian czyli panoptikum strachów polskich” J. Słowackiego, „Szachy” J. Kochanowskiego, „Sen chłopca, który się zagubił” I. Singera, „Mojra” K. Skrzyposzka oraz „Cywilizacja” C. Norwida; w Teatrze Nowym w Poznaniu: „Przemiana” F. Kafki; w Teatrze Polskim we Wrocławiu: „Kordian” J. Słowackiego oraz „Ryszard III” W. Szekspira. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w Warszawie wyreżyserował operę „Europa” W. Blakea, a na Festiwalu Kultury Europejskiej w Krakowie” spektakl-panoptikum „Piekło Europy” z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. Dla TVP zrealizował film wg własnego scenariusza „Rondo variatonis”.

Laureat wielu nagród artystycznych: Grand Prix za reżyserię „Dziadów” na Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu; I nagrodę Ministra Kultury w Konkursie na Inscenizację Dzieł Polskich Romantyków; nagroda Prezydenta i Wojewody w Opolu; Radomska Nagroda Kulturalna; nominacja do Paszportu Polityki, dwie Małopolskie Nagrody Filmowe „Trzy Korony” i wiele innych nagród. Autor kilku książek: „Towarzystwo cudotwórców”(1996), „Symfonia lokatoris”(2008), „Waryjoty” (2019), „Apokalipsa pod Głogoczowem” (2021), „Hotel dla podróżujących w pięknie” (wyd. Austeria 2021) została wyróżniona w I edycji Nagrody Literackiej „Motyle” „za najlepszą książkę lat 2020 – 2021”. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Radom.

nowe logo mzdiklogo visitRadom

Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design