odwołane spektakle (Radom)

XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski zakończony!
Galę zakończenia Festiwalu poprowadziła wczoraj wieczorem pani Dyrektor Małgorzata Potocka, a werdykt Jury przekazała pani Lena Frankiewicz. 

Jury Festiwalu Gombrowiczowskiego w składzie: Lena Frankiewicz, Bożena Sawicka, Łukasz Maciejewski, Tomasz Tyczyński, Jacek Wakar postanowiło przyznać następujące nagrody:

 • GRAND PRIX – w postaci „Kapelusza Gombrowicza” - rzeźby w wykonaniu Marzenny Olszewskiej – Bałki według pomysłu Małgorzaty Potockiej oraz 10 000 zł dla najlepszego spektaklu Festiwalu dla przedstawienia „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru Ludowego w Krakowie, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.
 • Zespołowa nagroda aktorska w wysokości 6 000 zł dla Teatru Simul, Koniereni z Tokio z Japoni, w składzie: Yumi Akamatsu, Yuko Hazuki, Conan Amok, Teruyuki Nagamori i Naoki Takeoka, za oryginalność i konsekwencję formy i nieoczywiste spotkanie Gombrowicza z japońską kulturą.
 • Nagroda w wysokości 6 000 zł dla Cezarego Tomaszewskiego za reżyserię spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru Ludowego w Krakowie, za próbę przerwania spirali przemocy i stworzenie alternatywnego losu tytułowej bohaterki.
 • Dwie równorzędne nagrody aktorskie w wysokości 5 000 zł każda, dla:
 1. Beaty Schimscheiner za kreację Iwony w przedstawieniu „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru Ludowego w Krakowie, za bunt Bohaterki wobec autora i tradycji wystawiania jego dramatu.
 2. Tomasza Schimscheinera za kreację Gonzala w „Trans-Atlantico” Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, za podszyty ironią smutek i bezradność Gonzala.
 • Nagroda w wysokości 5 000 zł dla Michała Dracza za scenografię do spektaklu „Zbrodnia z premedytacją” Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, za stworzenie przestrzeni scenicznej budującej szczególny rodzaj napięcia między aktorami a widownią. 
 • Wyróżnienie zespołowe w wysokości 4 000 zł dla Teatru Culitos z Buenos Aires w Argentynie w składzie: Luján Bournot, Natalia De Elia, Lucrecia Aguirre, Milagros Plaza Diaz, za radość grania Gombrowicza w spektaklu „Ferdydurke”.
 • Wyróżnienie w wysokości 3 000 zł dla Anny Pijanowskiej za rolę Izy w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru Ludowego w Krakowie, akcentującej siostrzeństwo bohaterki z Iwoną i Ofelią.
 • Wyróżnienie w wysokości 3 000 zł dla Piotra Kondrata za rolę Lokaja w spektaklu „Zbrodnia z premedytacją” Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, która stała się spiritus movens Gombrowiczowskiego świata.
 • Wyróżnienie w wysokości 3 000 zł dla Mateusza Śmigasiewicza za muzykę w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, budującą minimalistyczny, pełen napięcia kontrapunkt wobec przedstawienia.
 • Publiczność za najlepsze przedstawienie uznała „Trans – Atlantico” Teatru im. Ludwika Solskiego 
w Tarnowie. 

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom! Wspaniale jest widzieć tak olbrzymią różnorodność i bogactwo wizji gombrowiczowskich dzieł. Cieszymy się mogąc gościć wspaniałych artystów z Polski i z zagranicy, jest to doświadczenie szalenie inspirujące!

Dla nas to piękne teatralne święto i jest nam bardzo miło, że możemy się tym z Państwem dzielić!

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design