Duża Scena

Iwona, księżniczka Burgunda

Tamási Áron Hungarian Theatre, Sfantu Gheoghe (Rumunia)

Iwona, księżniczka Burgunda

Naszym życiem rządzą konwencje. Dotyczy to elit i mas. Dotyczy ubrania i jedzenia, i po prostu zwykłej rozmowy. Wszyscy mamy wpojoną dokładnie tę samą strukturę. Chłopcy nie noszą spódnic, nie zanurzamy rąk w wazie, pytani udzielamy odpowiedzi. Ale co się stanie, jeśli ktoś - jak Iwona, tytułowa bohaterka sztuki Gombrowicza - nie uwzględnia tych oczywistych reguł? Jeśli uparcie odmawia odpowiedzi... Może po prostu lekceważy pytającego? A może czuje sprzeciw wobec czegoś? Tylko wobec czego - wobec świata? A może pytanie jest błędne?
Niezależnie od powodu, zachowanie Iwony przewraca dwór Króla Ignacego do góry nogami. W świecie rządzonym przez etykietę, niepoznawalność jednego człowieka może natychmiast wyciągnąć na powierzchnię tysiące grzechów, namiętności i wstydliwie tajonych pragnień. O tym właśnie jest ten spektakl...

 SPEKTAKL Z POLSKIMI NAPISAMI.

 Z recenzji:

László Bocsárdi stworzył barwne, bogate przedstawienie nasycone ambiwalencją znaczeń, z wyzywającą pewnością siebie posługując się rozmaitymi efektami. (...) Zdołał przełamać zamknięte ramy sztuki, wzbogacając jej fakturę ciekawymi skojarzeniami, co składa się na efektywny, dający do myślenia spektakl. Ale Iwona odsyła do jeszcze innego świata: pokazuje teatralny język w trakcie krystalizacji i teatralny zespół, który stosuje ten język profesjonalnie i z zaangażowaniem.
Balázs Urbán, „Iwona i inni", Színház, sierpień 2008


W toku kolejnych wybitnych scen, osiągających czasami szczyty mimetycznej i technicznej doskonałości, László Bocsárdi pokazuje - kontaktując się z publicznością za pomocą języka artystycznego lub korzystając z pośredniego medium telewizji - ten nadzwyczajny stan nad stany: niemal na pewno przez przypadek funkcjonowanie maszynerii społeczności ludzkiej zakłóca przeciwciało (...)"
Tamás Tarján, „Elsynor w Charenton", Revizor, 05.06.2008

Event Properties

Event Date 21-10-2010 | 0:00
Capacity Unlimited
Registered 0
Individual Price Free
Location Duża Scena
Reżyseria
Laszló Bocsardi
Dramaturgia
Csongor Czego
Scenografia
József Bartha
Kostiumy
Judit Dobre-Kóthay
Muyzka
Arpad Konczei
Choreografia
Fatma Mohamed
Projekcje
Sandor Sebesi
Sprzedaż biletów zakończona
Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design