Duża Scena

Gombrowiczshow

Compagnie du Zerep, Paryż (Francja)

Gombrowiczshow

Można je kochać albo nienawidzić. Nie istnieje połowiczna miara dla sztubackich, błyskotliwych spektakli spreparowanych przez niesforne dzieciaki Sophie Perez i Xaviera Boussiron. Wraz z zespołem aktorów-performerów potrafiących zagrać w tej samej chwili zarówno orgazm jak i atak wymiotów, duet ten detronizuje idoli (tutaj Witold Gombrowicz) i wykpiwa bez żenady nawyki współczesnego teatru. Wobec takiej bystrości i takiej dawki dowcipu, widz, powalony, albo ucieka albo woła o więcej aż do utraty przytomności.

Teatr - perfromance "Gombrowiczshow"
"20 minutes", 2 grudnia 2008

Pośród sekwencji obrazów epopei na wzór Star Trek i radosnej, zdobnej w pióra rewii Folies Bergère, Sophie Perez i Xavier Boussiron oddają wibrujący hołd dziełu Polaka Witolda Gombrowicza z okazji czterdziestej rocznicy jego odejścia. W spektaklu tym, sekwencje piosenek, zbiorowe ataki nerwowe i wyścigi w workach składają się na barokowy ceremoniał będący ostatecznym egzorcyzmem mitu Gombrowicza.

"Les Inrockuptibles", 16 września 2008

Wyszliśmy zachwyceni z "Gombrowiczshow", teatralno-musicalowo-kabaretowo-burdelowego, znakomicie zorganizowanego szaleństwa w wykonaniu zespołu Sophie Perez i Xavier Boussiron.
Spróbujmy je streścić: widzimy w nim znakomitych "wielofunkcyjnych" aktorów (blefującą Sophie Lenoir, wyrazistego Stéphane Roger, wzruszającego Gilles Gaston-Dreyfus, szlachetną i uległą  (...) Marlene Sladana, i umiarkowanie zwariowaną Françoise Klein), dekoracje z gatunku Nosferatu w wydaniu Murnau, maski à la Frankenstein, obmyśloną improwizację, kolekcję sukien, która powaliłaby pierwszą damę Francji. Czy też Jacques Chancel, bardziej głos niż on we własnej osobie wraz z mało elokwentnymi gośćmi, trzykrotnie mordowanymi wiewiórkami, królem nie gnuśnym lecz zwariowanym, wybuchami chichotów, a nade wszystko z talentem w służbie spektaklu kompletnego, oryginalnego, radykalnego. Można dać się opętać przez kosmos niesfornego Gombrowicza!

"Ouest France", 15 stycznia 2009

Pośród sekwencji obrazów epopei na wzór Star Trek i radosnej, zdobnej w pióra rewii Folies Bergère, Sophie Perez i Xavier Boussiron oddają wibrujący hołd dziełu Polaka Witolda Gombrowicza z okazji czterdziestej rocznicy jego odejścia. W spektaklu tym, sekwencje piosenek, zbiorowe ataki nerwowe i wyścigi w workach składają się na barokowy ceremoniał będący ostatecznym egzorcyzmem mitu Gombrowicza.

"Les Inrockuptibles", 16 września 2008

Parodia w podziemiach. Przyprawione diabelskim sosem, zwłoki Witolda Gombrowicza ciągle dymią.

Informacja, która zapowiada porywający wieczór w tonie: „Przynieście mi głowę Witolda Gombrowicza albo to co z niej pozostało ...", ponieważ Gombrowiczshow pasjonuje się polskim autorem z okazji czterdziestej rocznicy jego śmierci.
Bezpardonowi prześladowcy wszelkiej maści pozerów, Sophie Perez i Xavier Boussiron lubią określać się poprzez tajniki podziemia, które zaprzecza do cna jego wartościom.
Nie obchodzi nas eksperyment, rock, wielotematyczność, pseudonowość, dominacja pozbawionej kompleksów głupoty, nowoczesny teatr w «babcinym» stylu. Parodiowanie nie jest obowiązkiem. Natomiast, wyciągnięcie z niej korzyści wymaga, aby sprawy zawładnęły nami całkowicie. Bez parodii nie ma tragedii, bez tragedii nie ma teatru...

Parodia w podziemiach. Przyprawione diabelskim sosem, zwłoki Witolda Gombrowicza ciągle dymią
Les Inrockuptibles, 18 listopada 2008

Sophie Perez i Xavier Boussiron oddają groteskowy hołd wielkiemu polskiemu pisarzowi.

"Gombrowiczshow" - wszystko mieści się w tytule ... Sophie Perez i Xavier Boussiron nie boją się niczego. Porwać się na zabytek literatury polskiej XX wieku, pisarza głębokiego i bogatego, by stworzyć szaleńczy spektakl, na pograniczu cyrku i kabaretu, trzeba być pewnym swojej sztuki (i swojej pasji). [...]
"Gombrowisczshow" jest swego rodzaju widowiskiem teatralnym i muzycznym. Pisarz zmarły w 1969r. nie uważał, że jego teksty są nienaruszalnym tabu. Odpowiedzialność za ich przekaz pozostawił reżyserowi. Duet Perez - Boussiron ze swym piekielnym zespołem wykonali zadanie. [...] Wielkie widowisko.

Widowisko o Gombrowiczu
"Les Echos", 27 listopada 2008

 

Bilety: 40 / 25 zł

Event Properties

Event Date 22-10-2012 | 0:00
Capacity Unlimited
Registered 0
Individual Price Free
Location Duża Scena
Koncepcja i scenografia
Sophie Perez, Xavier Boussiron
Teksty
Witold Gombrowicz, Sophie Perez, Xavier Boussiron, Rita Gombrowicz
Kostiumy
Sophie Perez, Corine Petitpierre
Oświetlenie
Fabrice Combier
Reżyseria światła
Jerome Delporte
Dźwięk
Felix Perdreau
Reżyseria przestrzeni
Anne Wagner dit Reinhart

Sophie Lenoir

-

Stephane Roger

-

Gilles Gaston - Dreyfus

-

Francoise Klein

-

Marlene Saldana

-

Marie - Pierre Brebant, Xavier Boussiron

Muzycy

Sprzedaż biletów zakończona