Duża Scena

Dzienniki

Teatr Imka, Warszawa

Dzienniki
OPIS

"Genialne i przede wszystkim wciąż aktualne "Dzienniki" są pretekstem do zdiagnozowania chorób dręczących współczesnego Polaka. Podane w szyderczej, ironicznej i cynicznej oprawie, są próbą zrozumienia naszych słabości, lęków i kompleksów. Jednocześnie są wspaniałą opowieścią o konkretnym człowieku - Witoldzie Gombrowiczu, który wyłania się między wierszami wieloletnich zapisków.

To przedstawienie odważne, pełne humoru, przesiąknięte słodko-gorzką polskością.

"Dzienniki" zdaniem teatromanów to jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę sam temat spektaklu, rangę reżysera i obsadę z najwyższej teatralnej półki."

Joanna Derkaczew, "Gazeta Wyborcza"


(...) Grabowski, co wie każdy teatralny ciura, ma niebywały zmysł teatralizacyjny, umie ożywić dowolny tekst jednym, dwoma pomysłami uruchamiającymi jego wewnętrzny dramatyzm. Widowisko składa się ze scenek-koralików konstruowanych wokół jednego tematu; nie zawsze wszystkie bywają równej jakości, ale że zazwyczaj każdemu widzowi te jakości nieidentycznie się rozkładają, trudno o jednoznaczny osąd, co lepsze, co słabsze."
Tadeusz Nyczek, „Teatr"


"Grabowski swoim zwyczajem wprowadza do gry gromadę aktorów budujących świat z niczego. Szuka w jednogłosowym z założenia "Dzienniku" teatralnej polifonii nie tyle osób, ile tonów, charakterów i masek. Peszek jest Gombrowiczem starym, do którego powraca fascynacja cielesnością młodości. Piotr Adamczyk gra Gombra dystyngowanie naburmuszonego - piętnowaniem polskiego zakłamania odwracającego uwagę od własnego fałszu. Tomasz Karolak to zagubiony w argentyńskich realiach parobczak zdumiewający się skalą własnej empatii. W Andrzeju Konopce mieszka Gombrowiczowski sarmacki miniarz. Magdalena Cielecka wyłuskuje z jego tekstów efekt niedotykalnej piękności skonfrontowanej ze światem, który się roztapia. U Iwony Bielskiej w narzekaniach Gombrowicza odzywa się na przemian i gderliwa baba, i hrabina z pretensjami. "Diariusz Rio Parana" zostaje wyśpiewany niewiarygodnym matowym i śliskim jak sopel lodu głosem Olgi Mysłowskiej, sopranistki barokowej i wokalistki grupy Polpo Motel. Grabowski słucha tej przekrzykującej się gromady i odkrywa dla siebie nowego Gombrowicza."
Łukasz Drewniak, „Przekrój"

Spektakl otrzymał nominacje do nagrody Feliksy Warszawskie w kategoriach:

NAJLEPSZA REŻYSERIA - Mikołaj Grabowski,
NAJLEPSZA PIERWSZOPLANOWA ROLA KOBIECA - Magdalena Cielecka za rolę Gombrowicza
NAJLEPSZA PIERWSZOPLANOWA ROLA MĘSKA - Piotr Adamczyk za rolę Gombrowicza

 

Bilety: 80 / 60 zł

Event Properties

Event Date 01-11-2012 | 0:00
Capacity Unlimited
Registered 0
Individual Price Free
Location Duża Scena
Scenario, direction, scenography
Scenariusz, reżyseria, scenografia Mikołaj Grabowski
Music
Muzyka Olga Mysłowska
Sound
Dźwięk Paweł Kohlman
Light
Światło Katarzyna Parczewska

Iwona Bielska

-

Magdalena Cielecka

-

Olga Mysłowska

-

Piotr Adamczyk

-

Tomasz Karolak

-

Andrzej Konopka

-

Ricardo Marques

-

Jan Peszek / Mikołaj Grabowski

-

Sprzedaż biletów zakończona
Image
COPYRIGHT © 2019. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design